Програма „Училища за пример“, фондация „Заедно в час“

„Ако ти нямаш план за учениците, те имат план за теб “

Два екипа –Лидерски и Педагогически от 68 СУ „Акад. Никола Обрешков“ взеха участие в обучение в град Банкя по Програма „Училища за пример“ от 26. август до 01.септември 2024г., Випуск 5, 2024-2026г. на Програмата.
Програмата има за цел да подпомогне подобряването на качеството на образованието в училище и се стреми да повиши успеваемостта и мотивацията на учениците, да създаде условия за устойчиво образование, адекватно на съвременността.
Фокусира се върху няколко ключови области:
1.Визията за ученика в центъра
2.Качеството на преподаване
3.Управление на училището
Първият основен принцип и важен инструмент е „Визия за ученика в центъра“, който поставя учениците като основни участници в учебния процес; където ученикът е активен участник, а не пасивен слушател.
Учениците не само придобиват академични знания , но и развиват умения за самоуправление, самостоятелност; развиват социални и емоционални умения ( сътрудничество, комуникация, работа в екип).
Визията за Ученикът в центъра цели да се развиват следните качества у учениците:

1.БЛАГОПОЛУЧИЕ

2.РЕФЛЕКСИВНОСТ 3.УМЕНИЯ ЗА УЧЕНЕ
Учениците имат съществена роля и в оценяването си – чрез самооценка и рефлексия върху постиженията и напредъка и могат да осъзнаят какво са постигнали и къде има нужда от подобрение, което повишава тяхната мотивация.
Втори инструмент на Програмата, основен приоритет на „Училища за пример“ е Стандартът за качествено преподаване , които включва:
А.ПЛАНИРАНЕ
Б.АНГАЖИРАНОСТ
В .УЧЕБНА СРЕДА, в която Учителят : УПРАВЛЯВА; той е ЗАГРИЖЕН, УВАЖАВА и приема различни гледни точки

Г.ПРЕПОДАВАНЕ – Учителят: ЗАВЛАДЯВА, ПРЕДИЗВИКВА , РАЗЯСНЯВА И ОБОБЩАВА

Ключов аспект на ефективно преподаване е визията за „7-те сили на учителя“ – умения и качества, които учителите трябва да развиват, за да постигнат висококачествено преподаване и подобряване на
ученическите резултати. Рамката на „7-те сили на учителя“ групира елементите в три концептуални категории
1. Лична подкрепа (загрижен съм и уважавам)
2. Учебна подкрепа (завладявам, разяснявам и обобщавам)
3. Изискване (предизвиквам и управлявам класа)
Трети ключов аспект е УПРАВЛЕНИЕ НА УЧИЛИЩЕТО
1. Ефективното управление на училището включва стратегическо планиране, ангажираност на цялата училищна общност, благоприятна учебна среда, в която ученикът е в центъра, а преподаването е с високо качество.
2. Подобряване на училищните резултати чрез използване на ресурси и иновации в преподаването, създаване на условия, които подпомагат учителите в тяхното професионално развитие, атмосфера на сътрудничество и уважение сред ученици, учители, родители , рационално използване на човешките, финансовите и материални
ресурси на училището.
3. Проследяване на напредъка и развитието на учениците, учителите и училището.