Посещение на д-р Найден Шиваров, директор на Националния STEM център и представител на ЮНЕСКО в 68. СУ „Акад. Никола Обрешков“.

На 28 ноември 2024 г. се проведе демонстрация на роботи, създадени от ученици от 6. и 7. клас с помощта на платформата Lego Spike Essential. Събитието бе организирано с цел да покаже творческите и техническите умения на учениците в областта на роботиката и STEM образованието.

На демонстрацията присъстваха д-р Шиваров и представители на Националния СТЕМ център. Специален гост на събитието беше  посланикът на ЮНЕСКО – Франческо Веторе.

Учениците бяха разделени на три групи, като всяка група работи по създаването на свой уникален робот. Работата на децата включваше както дизайн и сглобяване, така и програмиране на роботите с цел изпълнение на специфични задачи. Учениците представиха своите роботи на английски език, показвайки отлични комуникационни и езикови умения.
1. Проектът на първата група беше представен от Боян от 6. клас. Той обясни концепцията зад техния робот, който представляваше виенско колело и светещо пано програмирано да показва флаговете на няколко държави. Боян впечатли аудиторията със своето уверено представяне и ясно обяснение на техническите аспекти.

2. Представянето на втората група беше направено от Искрен от 7. клас. Роботът  – еко автомобил на тази група беше създаден с акцент върху взаимодействието с околната среда чрез сензори  свързани с движение и засичане на обекти . Искрен демонстрира детайлно използваните технологии и програмирането, като също така отговори на въпросите на публиката.

3. Третата група завърши демонстрацията с робот, който беше програмиран за изпълнение на комплексни последователности от действия. Учениците от тази група работиха в тясно сътрудничество, за да покажат функционалността на своя проект.

Госпожа Румяна Парцова, директор на 68. СУ “Акад. Никола Обрешков” запозна гостите с Центъра по природни науки и иновации “Рене Декард” състоящ се от 7 зони, 604 м2 и новите зони за “Роботика и киберфизични системи” и “Дизайн и 3d прототипиране” , които предстои да бъдат оборудвани с техника по Плана за възстановяване и устойчивост, програма “Изграждане на училищна STEM среда”.

След това гостите се запознаха и с учениците участвали в мобилност по програма Еразъм+ по проект 2024-1-BG01-KA121-SCH-000223852 на Национален STEM център за 2024-2025 учебна година, Лайпциг, Германия – 17.11 – 24.11.2024г.
Възпитаниците на 68. СУ разказаха  чрез презентация на английски за своето незабравимо STEM обучение в Германия.

Събитието показа високото ниво на ангажираност, екипна работа и технически умения на учениците. Гостите, д-р Шиваров, директор на Националния СТЕМ център и представителят на ЮНЕСКО Франческо Веторе, изразиха своето възхищение от креативността и иновативния подход на децата. Те отбелязаха, че подобни инициативи допринасят за развитието на ключови умения у младите хора и подчертаха значението на STEM образованието за бъдещето.

Демонстрацията завърши с аплодисменти и обща снимка на участниците.
Д-р Шиваров и г-жа Парцова подписаха договор за сътрудничество.