68. СУ придоби статут на иновативно училище през 2020г.
с проекта по интерактивен графичен дизайн. Иновативният процес в 68.СУ се развива активно. От тази учебна година учениците изучават интегративния предмет "Природа и дигитален свят" създаден от екип учители иноватори.
- Първи иновативен период 2020-2023 г.:
С Решение № 584 от 20 август 2020 г. за приемане на списък на иновативните училища в република България под номер 407, 68. СУ „Акад. Никола Обрешков" – София е обявено за иновативно училище.
Иновацията ни бе въвеждане на нов учебен предмет „Интерактивен графичен дизайн”. С това допълнително изучаване на „Интерактивен графичен дизайн“ от 5 до 7.клас се затвърди и надгради изученото от учениците в 3 и 4.клас по предмета Компютърно моделиране. В учебната програма е предвидено по-задълбочено прилагане и разгръщане на знанията, усвоени през предходните години. Основното, което е в програмата по „Интерактивен графичен дизайн“ е развитието на компетентностен подход у учениците и формирането на тясна взаимовръзка между знания, практични умения и отношения. Курсът има за цел да привлече нови таланти, да обучи европейските граждани – българските ученици, на съответните умения по креативност, необходими в сектора на Информационни и комуникационни технологии, като по този начин стимулира разработването на иновации в бранша и повиши продуктивността.
Въвеждането на този нов допълнително изучаван предмет е в тясна взаимно връзка с компетентности в областта на българския език, умения за общуване на чужди езици, компетентности в областта на изобразителното изкуство и дизайнерското мислене.
Акцентът в обучението в 5 и 6.клас е върху формиране на знания и умения за създаване и обработка на графични изображения. Чрез въвеждането на нова учебна програма по „Интерактивен графичен дизайн“, целим да насърчим детския талант, така че учениците да развиват най-добрите технически умения, креативност, иновативност и предприемачески дух, като двигател на растежа и повишаване на конкурентоспособността им сред своите връстници. Обучението по Компютърно моделиране в 3 и 4.клас бе насочено към овладяване на основни знания, умения и отношения. То се осъществи на основата на съвременни компютърни системи и подходящо за възрастта на учениците програмно осигуряване, които създадоха условия за положителна емоционална нагласа и цялостно развитие на детската личност.
С обучението по разработената вече програма в 7.клас – допълнителна подготовка се завършва обучение по информационни технологии в прогимназиалния етап на основната образователна степен по един нов и иновативен начин.
Обучението по „Интерактивен графичен дизайн“ в 7. клас основно е с практическа насоченост и включва активна работа с преподавател и разнообразни задачи за самостоятелна работа, свързани с изучавани теми по другите учебни предмети. В програмата, изключително се цели и са залага на партньорството с фирми (рекламни агенции, издателства, печатници и т.н.) чрез осъществяване на контакти, посещения, покана на специалисти, както и, не на последно място, привличането на родители в качеството им на консултанти, чиято професионална реализация е свързана с „Интерактивния графичен дизайн“.
Обучението по „Интерактивен графичен дизайн” се извършва чрез Иновативно съдържание.
- Втори иновативен период 2023-2026:
С Решение 469 от 7 юли 2023 г. за приемане на списък на иновативните училища в република България под номер 389, 68. СУ „Акад. Никола Обрешков" – София е обявено за втори път за иновативно училище.
Поредната ни иновация съответства на приоритетите и оперативните цели на Стратегията за развитие на училището 2021-2025 за ефективна и иновативна организация на образователния процес. Развитието на природните науки в образованието води до иновативни решения с практическа насоченост при използване на разнообразни интегративни подходи в обучението. Прилагането на STEM концепцията определя иновативни решения за учене и преподаване в STEM среда, чиято основа е изследователският подход на работа.
С въвеждането на новия учебен предмет „Природа и дигитален свят“ учениците ще имат възможност да създават и популяризират своите идеи, решения и продукти, свързани с желанието им да продължат образованието и развитието си в прогимназиалния и гимназиалния етап в 68.СУ „Акад. Никола Обрешков“.
С въвеждането на предмета „Природа и дигитален свят“ в прогимназиалния етап - 5-7.клас се осъществява вертикална връзка с вече въведения иновативен предмет „Интерактивен графичен дизайн“ и хоризонтална връзка свързана с разширеното изучаване на математика, втори чужд език и изобразително изкуство.
Програмите по „Природа и дигитален свят“ се основават на STEM подхода в посока формирането на ключовите компетентности.
Основен акцент в учебната програма е насочен към развитието на креативността на учениците, с помощта на проектно-базирания, проблемно-базирания и изследователския подход в обучението както и формирането на взаимовръзката между знанието и практическите умения.
В иновацията са включени три иновативни паралелки, които развиват и надграждат компетентностите в три последователни години. В края на проекта с иновативния продукт, в неговата цялост ще са работили около 80 ученици. Поетапно се включват учениците от следващите класове. В обучението се прилагат успоредно и двете иновативни училищни програми - по „Интерактивен графичен дизайн“ (първи иновативен период 2020-2023) и „Природа и дигитален свят“.
Целта да бъдем иновативни е да се създаде по-различна визия на 68. СУ „Академик Никола Обрешков“, притегателен център за съвременно образование в Дружба 2. Нашата STEM ориентация предполага сътрудничество по проекти с други училища от района и от страната, с бизнес партньори и висши училища вкл. по национални програми.
Иновативният ни статут предлага възможности за бъдеща реализация в различни сфери на интегрираното знание и умения в посока природни, обществени и дигитални науки.