Ученическа мобилност по програма Еразъм+ по проект 2024-1-BG01-KA121-SCH-000223852 на Национален STEM център за 2024-2025 учебна година, Лайпциг, Германия – 17.11 – 24.11.2024 г.

Ден 1 (17 ноември 2024): Пристигане и настаняване

С учениците от 68. СУ „Акад. Никола Обрешков” – София“ пристигнахме на автогарата в Лайпциг и бяхме посрещнати от организаторите. След кратък трансфер се настанихме в Gut Wehlitz, разположен в спокоен район близо до Лайпциг, Шкойдиц. Центърът разполага с модерни удобства, включително със STEM зони, просторни стаи, зони за отдих и клубна част за вечерни занимания. След топла вечеря, учениците имаха възможност да прекарат време заедно в клуба, като се отпуснат след пътуването и се настроят за предстоящите дейности.


Ден 2 (18 ноември 2024): Откриване на програмата и посещение на BMW завода

Сутринта започна с официално откриване на програмата, по време на което учениците се запознаха с графика и дейностите за цялата седмица. Те получиха материали, включително карти за градския транспорт и информация за местата, които ще посетят.

Основният акцент за деня беше посещението на BMW Group Werk Leipzig. Заводът е един от най-модерните в света и се фокусира върху иновациите и устойчивото производство. Учениците разгледаха производствените линии и наблюдаваха в действие високотехнологични роботи, участващи в сглобяването на автомобили. Особено впечатление направиха електрическите модели BMW 1, 2  и MINI Countryman, които се произвеждат на това място. Обиколката включваше разяснения за устойчивите производствени практики, включително използването на възобновяема енергия в завода.
Вечерта учениците се насладиха на свободно време в клуба на Gut Wehlitz.


Ден 3 (19 ноември 2024): Образователен център ZAW и разходка в Лайпциг

Сутринта учениците посетиха Образователния тренировъчен център ZAW Leipzig, който предлага професионални програми за обучение в области като мехатроника, електротехника и управление на процеси. Специалисти от центъра представиха моделите на дуалното обучение в Германия, което комбинира теоретични знания с практически умения в реална работна среда. Учениците разгледаха модерни лаборатории и демонстрационни технологии, които се използват в обучението на бъдещи специалисти.

След обяда групата се отправи на обиколка из Лайпциг с професионален гид. Те разгледаха:

  • Църквата “Свети Томас”, свързана с великия композитор Йохан Себастиан Бах.
  • Николаевската църква, известна като символ на мирната революция през 1989 г.
  • Историческия център и Площадът Augustusplatz, където учениците видяха Лайпцигската опера и модерните сгради на университета.
  • Новото кметство, което е включено във всички списъци на „ Най-големите забележителности на  Германия“.
  • Проходът Мадлер“, търговски център който отваря врати  през 1525 г.
  • Църквата „ Св. Никола“, най- старата църква в Лайпциг, известна с класическия си интериор.
  • Лайпцигският университет, най-голямото висше училище в Лайпциг, Германия. Член е на университетското обединение Утрехтска мрежа.

Ден 4 (20 ноември 2024): Национален празник и културни посещения

Този ден беше специален, защото съвпадна с национален празник на Германия. Учениците имаха свободно време за разходка из Лайпциг, което им позволи да се потопят в атмосферата на града.

Основното културно посещение беше Старата градска управа (Altes Rathaus), която днес е музей, разказващ за историята на Лайпциг. Учениците разгледаха постоянната изложба, включваща артефакти от времето на Лайпцигския панаир, документи и предмети от Наполеоновите войни, както и информация за ключови събития от миналото на града.
Zeitgeschichtliches Forum Leipzig е един от най-забележителните музеи в града, посветен на политическата история на Германия след Втората световна война. Учениците от 68. СУ имаха възможност да разгледат тази уникална институция, която предоставя задълбочен поглед върху периодите на разделение и обединение на страната. Бяха впечатлени от начина, по който музеят представя сложните аспекти на немската история по достъпен и вълнуващ начин. Особено им хареса възможността да сравняват различни гледни точки и да научат как историческите събития влияят на ежедневието на обикновените хора.

Посещението в Zeitgeschichtliches Forum беше не само образователно, но и вдъхновяващо – напомняйки, че историята е създадена от хората и техните действия.

Вечерта беше посветена на работа върху презентации за посетените места.


Ден 5 и Ден 6 (21 и 22 ноември 2024): STEM дейности в Gut Wehlitz

Тези два дни бяха изцяло посветени на практическа работа с 3D принтери в STEM средата на Gut Wehlitz. Учениците преминаха през следните етапи:

  1. Въведение в 3D принтирането – основи на работата със софтуер за моделиране и настройка на принтери. Дейностите започнаха с въведение в основните принципи на 3D принтирането. Учениците научиха как тази технология работи – от проектирането на модели със специализиран софтуер до финалния процес на печат. Те разбраха как 3D принтерите преобразуват виртуални модели в реални обекти чрез наслагване на материали слой по слой. Презентацията беше интерактивна, а преподавателите насърчиха учениците да задават въпроси, свързани с приложенията на 3D принтирането в различни области като инженерство, медицина, архитектура и изкуство.
  2. Практическа работа – създаване на собствени модели и наблюдение на целия процес на печат.
  3. Проектиране на модели: С помощта на софтуер за 3D моделиране учениците създадоха свои собствени проекти, вдъхновени от наученото. Някои избраха да създадат функционални обекти като кутии или инструменти, докато други се насочиха към по-креативни дизайни като декоративни фигури.
  4. Подготовка за печат: Те се научиха как да подготвят файловете си за принтиране, като проверят мащаба, плътността и материала.
  5. Наблюдение на процеса на принтиране: В реално време учениците наблюдаваха как техните идеи оживяват пред очите им. Беше обяснено как различните материали, като PLA или ABS, влияят върху здравината и естетиката на финалния продукт.
  6. Завършване на проектите – анализ на резултатите и обсъждане на приложенията на 3D принтирането в различни области като инженерство, медицина и изкуство.

Тези два дни не само запознаха учениците с една от най-иновативните технологии на съвремието, но също така ги вдъхновиха да мислят креативно и да намират решения на практически предизвикателства. Работата с 3D принтери ги научи, че технологиите са не само инструмент, но и платформа за реализация на техните идеи. Тези дейности развиха техническите и креативните умения на учениците, като им дадоха възможност да приложат на практика теоретичните знания.


Ден 7 (23 ноември 2024): Заминаване

След закуска учениците се сбогуваха с домакините от Gut Wehlitz. Групата се отправи към централната гара в Лайпциг, откъдето отпътува с влак към Берлин.

Пешеходна разходка с гид в Берлин

Берлин е град, който съчетава богата история, съвременна култура и иновативна архитектура. По време на пешеходната обиколка с професионален гид, учениците от 68. СУ се потопиха в духа на града и откриха някои от най-емблематичните му места.

Начало на обиколката – Бранденбургската врата

Обиколката започна от Бранденбургската врата, една от най-известните забележителности на Германия и символ на мира и обединението. Гидът разказа историята на портата, построена през 18-ти век, както и значението ѝ по време на Студената война, когато се намираше непосредствено до разделителната линия между Източен и Западен Берлин.

Райхстагът – сърцето на германската демокрация

След това групата продължи към Райхстага, сградата на германския парламент. Гидът разказа за драматичните събития, свързани със сградата – от подпалването ѝ през 1933 г., до реконструкцията ѝ през 90-те години с прочутия стъклен купол, който символизира прозрачността на демокрацията. Учениците бяха впечатлени от архитектурния контраст между историческата фасада и модерния купол.

Паметникът на убитите евреи в Европа

Следващата спирка беше Мемориалът на убитите евреи в Европа, известен също като Холокост мемориал. Пространството с над 2700 бетонни стели на различни височини предизвиква силни емоции и подтиква посетителите към размисъл за трагедията на Холокоста. Концепцията зад дизайна, създаден от архитекта Питър Айзенман, цели да предаде усещане за дезориентация и загуба.

Чекпойнт Чарли – символ на Студената война

Обиколката продължи към Чекпойнт Чарли, един от най-известните гранични пунктове между Източен и Западен Берлин по време на Студената война. Гидът сподели истории за опитите за бягство и напрежението, което този район е предизвиквал през годините. Учениците видяха реконструкция на контролната точка, както и табели, указващи границата между двете части на града.

Александерплац и телевизионната кула

Последната спирка беше Александерплац, оживен площад, известен със своята социалистическа архитектура и Телевизионната кула (Fernsehturm) – една от най-високите сгради в Европа. Гидът разказа за значението на площада като културен и търговски център през времето на ГДР и как днес той е място, където се срещат историята и съвременният живот.

Обиколката из Берлин беше едновременно информативна и вдъхновяваща. Учениците имаха възможност да разберат как историята е оформила Берлин като град на контрасти – от разрушенията на войните, през разделението на града, до днешния му статут като космополитен културен център. Всеки обект, посетен по време на разходката, разказваше своя уникална история, която допринесе за по-дълбокото разбиране на историята и значението на Берлин.

Ученическата мобилност в чужбина по програма Еразъм+ в Германия съчета културно обогатяване с иновативно обучение, предоставяйки на учениците незабравими преживявания и вдъхновение за бъдещето.

Тази мобилност беше не просто пътуване, а истинско приключение, изпълнено с нови знания, вдъхновяващи срещи и незабравими емоции. Учениците не само се докоснаха до историята и културата на Германия, но и развиха уменията си в STEM среда, разшириха кръгозора си и укрепиха своята увереност.

Посещенията в Лайпциг и Берлин показаха как иновациите, образованието и културното наследство могат да вървят ръка за ръка, мотивирайки младите хора да мечтаят, да създават и да се развиват. С нова енергия, идеи и вдъхновение, учениците се завърнаха, готови да приложат наученото и да допринасят за бъдещето.

Това е само началото на тяхното пътешествие към знанието и успеха!

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.