Посещение на ученици от 68. СУ „ Акад. Никола Обрешков“ в къща музей „Иван Вазов“

Посещение на ученици от 68. СУ „ Акад. Никола Обрешков“ в къща музей „Иван Вазов“ по повод 98 години от създаването на първия литературен музей в България.

Ученици от 4.клас нa 68. СУ „ Акад. Никола Обрешков“  посетиха къща музей „ Иван Вазов“ по повод 98 години от създаването на първия литературен музей в България. Събитието е финансирано от НП „България – образователни маршрути“,  Модул 3 “Културните, държавните и научните институции като образователна среда“ за учебната 2024/2025 г.

Къщата на Иван Вазов е построена през 1895 г. и тук писателят е живял и работил най-дълго време. Сега в една от стаите на първия етаж се намира художествено-документална експозиция, в която са изложени и някои от безценните подаръци и награди, получени от народния поет за двата му юбилея – през 1895 и 1920 г. Към втория етаж води широка дървена стълба, над парапета ѝ са закачени художествено изработени поздравителни адреси с оригиналните подписи на проф. Иван Шишманов, Адриана Будевска, Ян Мърквичка, Георги Райчев, Иван Лазаров и Елин Пелин, който е и първият уредник на музея.

Само няколко дни след смъртта на Иван Вазов, на 22 септември 1921 г. министърът на Просвещението Стоян Омарчевски внася в Народното събрание обширен доклад с мотивите за превръщането на Вазовия дом в музей. Пет години по-късно, на 26 ноември 1926 г. официално е открит първият български литературен музей.

След изчерпателната беседа на д-р Марияна Кирова, главен уредник на музея, учениците от 68.СУ бяха разведени из цялата  къща музей и им бяха разказани множество интересни случки от живота на патриарха на българската литература.
За четвъртокласниците един от най-впечатляващите експонати в музея  беше препарираното куче, което е било домашен любимец на Иван Вазов.

Освен къща музей „Иван Вазов“, учениците посетиха и Народния театър, който също  носи името на патриарха на българската литература.  Четвъртокласниците разгледаха националния културен институт в областта на театралното изкуство в град София.

Учениците посетиха и Немския коледен базар  в Софийска градска градина, който създава коледно вълшебство, очарова ги с красива украса и празничен дух. Четвъртокласниците опитаха автентични немски специалитети и си взеха различни изненади, играчки, лакомства.