Посещение на четвъртокласниците от 68.СУ „Акад. Никола Обрешков“ в Национален етнографски музей – БАН на 26, 27 и 28.01.2025 г.

Ученици от 68.СУ „Акад. Никола Обрешков“  посетиха Национален етнографски музей – БАН на 26, 27 и 28.01.2025г. Събитието е финансирано от НП „България – образователни маршрути“,  Модул 3 “Културните, държавните и научните институции като образователна среда“ за учебната 2024/2025 г.

    След кратко посрещане от екскурзоводите на входа на музея, всеки един четвъртокласник получи куфарче с разнообразни принадлежности, с помощта на които да реализира заданията, които го очакваха в обекта. Във всяка една зала децата имаха различни задачи свързани с музейните експонати. Учениците на 68.СУ имаха интересна беседа-игра в музея, която включваше рисуване, изчисляване, решаване на кръстословица, пеене, свирене, копиране, а за финал правене на  кукли от плат и изработване на мартеници по стари български обичаи.

     Възпитаниците на 68. СУ научиха много за Димитър Маринов,  първия директор на музея, както и за още много видни дейци спомогнали за развитието и съхранението на етнографията в нашите земи. Четвъртокласниците видяха какво представлява теренен бележник. Също така се докоснаха до третия електрически асансьор в света след този в Айфеловата кула, Париж, Франция и този в Долмабахче, Истанбул, Турция.  Учениците разбраха какво е означавал смокът за българските родове. Научиха  и как чрез шевици се е запаметявала информация за рода в ръчно тъканите килими.  
   

   Екскурзоводите разказаха на децата различни обреди от българската култура и показаха  експонати от разнообразни християнски празници, обясниха какво е значението на думите дарак, чекрък, ат и рабош, както и къде, и кога са се използвали в родната бит и култура.

    Четвъртокласниците имаха за задача да нарисуват свой амулет и да обяснят подбора на символи с него.

     Финалната задача на учениците ни беше да направят кукла от парцали и мартенички по стари български обичаи.

      68.СУ „Акад. Никола Обрешков“  изказва искрена благодарност и признателност за топлото посрещане, преподадените знания и умения от екипът на Национален етнографски музей – БАН. Благодарение на увлекателната беседа-игра, четвъртокласниците на 68.СУ научиха много и различни неща свързани с българския бит, култура и обичаи.