На 10. април 2025г. ученици от десети, единадесети и дванадесети клас на 68. СУ „Акад. Никола Обрешков“ бяха поканени в централата на УниКредит Булбанк за участие в работилници за финансова грамотност, организирани от фондация „Заедно в час“, част от кампанията EduAction.
Първата работилница беше посветена на финансовата грамотност. В нея г-н Стефан Продев – регионален експерт инвестиционни продукти в банката обясни основните понятия, свързани с финансите – за активите и пасивите, акциите, облигациите и разликата между тях, обясни основни правила за постигането на финансова стабилност. Чрез упражнения показа важността на инвестирането във фондове и грижата за допълнително пенсионно осигуряване от ранна възраст. Разкри на учениците разликата между инвестиция и спекулация, както и необходимите качества за това да бъдеш успешен финансист. Темата впечатли учениците, които активно участваха с предложения и своя личен опит и размишления. Лекторът получи много въпроси и отправи такива по отношение на благонадеждните начини за инвестиция.
Втората работилница беше посветена на кариерното ориентиране и провокира бурни дискусии сред учениците. Г-жа Снежана Берова – с 20-годишен опит в сферата на човешките ресурси и професионалното развитие на служителите представи теорията за избор на професия на американския психолог и изследовател Джон Холанд, която не беше чужда на някои от учениците, запознати с нея в часовете по Гражданско образование. Темата отговори напълно на търсенията и интересите им по отношение на бъдещето им развитие и ориентация. Със забавна игра, лекторът представи основните характеристики на всеки тип личност – изследователски, артистичен, социален, предприемачески, конвенционален и реалистичен, както и подходящите и не толкова подходящи професии.
Работилницата завърши с интервю на две от най-активно участващите ученички Изабел Парчина и Ивона Балабанова от 11.б клас и изненада за всички участници под формата на предизвикателство – организиран конкурс за есе на тема: „ Кои са уменията, които ще са ни нужни, за да бъдем успешни в кариерата си след 20 години?“
Учениците си тръгнаха мотивирани и повече ангажирани за бъдещето си!